- 5. října je v kalendáři Eliška,
- Hanuš slaví svůj svátek 6. října,
- Justýna si přečte přání k svátku 7. října,
- 8. října oslavuje své jméno Věra,
- SMS přání k svátku obdrží Štefan 9. října,
- Marina má jmeniny 10. října,
- Andrej slaví jmeniny 11. 10.,
- Marcel dostane přání k svátku 12. října,
- 13. října vždycky své jméno oslavuje Renáta,
- 14. října přebírá svátkovou štafetu Agáta,
- Tereza má svátek 15. 10.,
- Havel má jméno 16. 10.,
- Hedvika obdrží blahopřání k svátku 17. října,
- Lukáš slaví svátek 18. 10.
Hanuš, Marcel, Havel a Andrej… adepti na netradiční jména
Vyšší koncentraci Hanušů na jednom místě moc neočekávejte. Toto jméno hebrejského původu nosí jen hrstka vyvolených. Lze jej přeložit jako „bůh je milostivý”. Pokud máte nějakého Hanuše ve svém okolí, nezapomeňte mu poslat přání k svátku.
Každý se nejspíš dovtípí, že ženskou variantou jména Andrej je právě Andrea. Málokdo však ví, že jméno Ondřej je mutací právě jména Andrej. Jméno pochází z řeckého slova „andréios”, které znamená odvážný nebo statečný. Jméno je mnohem častější na Slovensku.
Také jméno Marcel má své nositele. Přání k svátku pro muže můžete Marcelům poslat 12. října. Jméno má latinský původ a je spojené s římským bohem války Martem. Dá se přeložit jako „malý bojovník”.
Když se řekne Havel, každému na mysl vytane někdejší prezident Václav Havel. Havel je však i křestní jméno. I přesto, že nepatří k nejčetnějším, najdou se Ti, kteří budou 16. října očekávat alespoň SMS přání k svátku. Jméno Havel má původ v latinském slově „gallus”, které lze přeložit jako obyvatel Galie.
Kdy má svátek Agáta a kdy zase Renáta?
Agáta je jméno pro krásné, odvážné a výrazné ženy. Jeho původ najdete v řeckém slově „agathos”, které lze přeložit jako dobrá nebo laskavá. Věděli jste, že svatá Agáta je patronkou zvonařů? Kromě přání k svátku pro ženy tedy můžete Agátám darovat i nějaký zvoneček.
Renáta se s Agátou krásně rýmuje. Tato dvě jména mají společnou nejen koncovku, nýbrž jsou i vedle sebe v kalendáři. Renáta slaví svátek o den dříve, tedy 13. října. Jméno má latinský původ a přeložit jej lze jako „znovuzrozená”. Doma Renátu oslavují třeba Renčo.
Eliška, jméno, na jehož nositelku se nemůžete zlobit
Také vám jméno Eliška krásně zní? Základní znění jména už samo o sobě působí zdrobněle. I přesto, že se tváří hezky česky, má hebrejský původ. Říká se, že Eliška je českou variantou anglického jména Elisabeth. Doma můžete Eliškám říkat také Eli nebo Lízo. Jméno je velmi oblíbené.