- 19. října slaví svátek Michaela,
- 20. října dostane přání k svátku Vendelín,
- Ve středu 21. října má jmeniny Brigita,
- 22. 10. svátek slaví Sabina,
- 23. října obdrží blahopřání k svátku Teodor,
- 24. 10. slavící štafetu převezme Nina,
- v neděli 25. října má jmeniny Beáta,
- vždy 26. října své jméno oslavuje Erik,
- 27. října má jméno Šarlota,
- 28. 10. slaví jmeniny Alfréd,
- 29. 10. je v kalendáři jméno Sylva,
- 30. října si přání k svátku přečte Tadeáš,
- 31. října má svátek Štěpánka,
- 1. listopadu slaví jmeniny Felix.
Měsíc říjen je typický pro podzimní plískanice, které ohlašují příchod zimy. Ani na konci října však není kalendář prázdný. Naopak v něm najdete mnoho krásných jmen, jejichž nositelům se sluší poslat přání k svátku. I kraťoučké SMS přání k svátku udělá vašim blízkým radost. Zapomenout byste neměli na Vendelíny a Brigity.
Pokud máte ve svém okolí Vendelína, máte štěstí, protože to tak má jen málokdo. Vendelín patří k netradičním jménům, proto se vyskytuje jen velmi sporadicky. Přitom je to znělé jméno německého původu. Je odvozené ze slova „Wende”, které označuje Polabského Slovana.
Podobně to mají i Brigity, které své přání k svátku pro ženy obdrží 21. října. Jméno Brigita má keltský původ a je odvozeno od slova „brigh”, které lze přeložit jako „silná žena”. Nositelky tohoto jména mohou své okolí mást domáckými podobami svého jména. Pro některé totiž mohou být Rity, pro jiné zase Gity.
Teodor, Šarlota nebo Felix
Všichni se určitě shodneme na tom, že Teodor, Šarlota a Felix jsou znělá, ne úplně tradiční jména, která svým nositelům sluší.
Pokud máte ve svém okolí Teodora (nebo také Theodora), nezapomeňte mu 23. října poslat přání k svátku pro muže. Je to jméno s řeckým původem, které lze přeložit jako „dar Boží”. Nejznámějším nositelem tohoto jména byl bezesporu Theodore Roosevelt.
Hledáte líbezné jméno pro krásnou holčičku? A co takhle Šarlota? Šarlota je znělé jméno, kterému nechybí šmrnc. Pokud hádáte, že má francouzský původ, hádáte správně. Přeložit jej lze jako „svobodná žena” nebo „královna”.
Když se řekne Felix, mnoha lidem se vybaví jeho nejznámější nositel – hudebník Felix Slováček. Jméno je odvozeno z latinského slova „felice”, které lze přeložit jako „šťastlivec”. A v případě Felixů o šťastlivce skutečně jde. Jen málo lidí má tohle jméno. Pokud Felixe máte ve svém okolí, myslete na něj s přáním k svátku. Byla by škoda to prošvihnout.
Svátek slaví také Štěpánka s Míšou
Ač zní jméno Štěpánka velice česky, jeho původ najdete v Řecku. Jméno vychází ze slova „stephanos”, které lze přeložit jako „věnec” nebo „ověnčený”. Jméno má spojitost s vítězstvím, protože právě vítězové byli ověnčeni vavřínovým věncem. Štěpánky si proto mohou gratulovat k vítězství za to, že dostaly tak krásné jméno.
Ke jménu si mohou gratulovat i Michaely, kterým přání k svátku v mobilu pípne 19. října. Michaela je jméno s hebrejskými kořeny a je odvozeno od jména jednoho z apoštolů. V překladu zní jako „podobná Bohu”. Doma Michaelám nejčastěji říkají Míšo.
Všem přejeme vše nejlepší k svátku!