Které známé osobnosti na začátku února „dostanou hobla”?

Které známé osobnosti na začátku února „dostanou hobla”?

Předchozí
Další

V drtivé většině případů patří k narozeninovým oslavám narozeninové přání, dort se svíčkami, blízcí lidé a dárky. Tradice a průběh oslav se mění v závislosti na zemi, kde oslava probíhá. V zahraničí, ale i u nás je zvykem dát oslavenci hobla. Co to znamená a kde má tento zvyk svůj původ? A které známé osobnosti „dostanou hobla” v 6. týdnu roku?

Co znamená dostat nebo dát hobla?

Někde je zvykem dát kromě přání k narozeninám i hobla. Co to znamená? Dva lidé chytnou oslavence za ruce i za nohy a houpou s ním tak, aby narážel do člověka, který klečí hned vedle, nebo zadkem oslavence takzvaně „hoblují” o zem. Případně je oslavenec nakonec hozený do vody. Každé zhoupnutí oslavence symbolizuje jeden jeho odžitý rok.

Původ fráze je zakořeněný v německém slovíčku „Hobel”, což znamená hoblík a odvozuje se z něj opakující se houpavý pohyb podobný hoblování.

Které slavné osobnosti dostanou hobla?

Blahopřání k narozeninám, stejně tak i jiné narozeninové tradice mohou na začátku února očekávat i známé osobnosti. Víte, že 3. února oslaví své narozeniny mladá herečka Eva Josefíková? Hlavní roli si zahrála například ve filmu „ Probudím se včera”. Letos oslaví své 30. kulatiny. Jen aby se jí po třiceti zhoupnutí nezatočila hlava! Podobně na tom v ten samý den bude i český biatlonista Michal Šlesingr, který ale může mít až 37 zhoupnutí.

4. 2. můžete kromě psaní přání k narozeninám pro vaše nejbližší zavzpomínat i na Boženu Němcovou, která se narodila právě v tento den roku 1820. Co se blahopřání k narozeninám týče, 4. únor patřil i zpěvákovi Petru Mukovi, který bohužel spáchal sebevraždu v roce 2010.

5. února vypukne velká narozeninová oslava ve fotbalovém světě. Kdo že to slaví? Fotbalista Neymar, který se narodil v roce 1992. Letos oslaví své 28. narozeniny… takže věříme, že pařba bude stát za to! S ním ale výčet narozenin nekončí.

6. 2. si přečte svá přání k narozeninám také akrobatický lyžař Aleš Valenta.

7. 2. narozeniny slaví Ivan Mládek, na oslavě jeho 78. narozenin humor určitě chybět nebude.

Devátý únor patří Kateřině Brožové. I když na to nevypadá, letos oslaví své 52. narozeniny.

Napsat komentář

Jméno anebo přezdívka není vyžadována, usnadní však orientaci v komentářích. Pakliže je necháte nevyplněné, budete v komentářích označen(a) jako anonym. Nevkládejte prosím odkazy, jinak se váš komentář zobrazí až po našem schválení.

Rolovat nahoru
Přáníčkovnice
MENU