Znáte příběh Apoleny, patronky zubařů?

Znáte příběh Apoleny, patronky zubařů?

Předchozí
Další

Na začátku února nezapomeňte popřát těmto lidem:

Kde mají jmeniny svůj původ?

Zatímco někdo dostane jen přání k svátku, jiný se může těšit i z drobné pozornosti v podobě dárku. Zvyk slavit jméno v kalendáři je u nás už dlouho zakořeněný. A lidé si jej vysvětlují a slaví podle své libosti. Svůj pravý původ mají jmeniny v katolické církvi. Dříve byl den úmrtí významné církevní osobnosti a světce zapsán do kalendáře a později se každoročně připomínal minimálně oslavami. Všichni lidé se stejným jménem, jako měl původní patron, pak tento den směli na jeho počest slavit také.

Od té doby se však leccos změnilo, například původní verze katolického kalendáře. Jak můžete vidět, dnes je kalendář obohacený o nová a docela i raritní jména. Konkrétnímu jménu patří vždy jen jeden den.

Jmenujete se stejně jako světci a světice v minulosti?

Vždy v souvislosti s aktuálními jmény zmiňujeme i slavné osobnosti s daným jménem. Dnes uděláme výjimku v tom, že po slavných osobnostech sáhneme hluboko do minulosti. Přání k svátku už jim sice nepošlete, ale vzpomenout si na jejich skutky také není na škodu.

Apoleny slaví svátek 9. února. O připsání tohoto jména do křesťanského kalendáře se postaraly skutky svaté Apoleny, která je dnes označovaná jako patronka zubařů. Její příběh se odehrává ve 3. století v Alexandrii, kdy docházelo k pronásledování vyznavačů křesťanství. Spolu s dalšími světci byla chycena a mučena také svatá Apolena. Při mučení jí prý byly vyraženy všechny zuby. Nakonec Apolena zemřela tím, že sama skočila do pro ni připravené hořící hranice. Dnes je svatá Apolena označována jako patronka zubařů a zubních sester a je vyobrazována s kleštěmi, ve kterých svírá zub.

Podobný příběh se píše i o svatém Blažeji, který pro svou víru také zemřel mučednickou smrtí. Svatý Blažej je vyzýván při onemocnění krku a uší. Je označován jako patron lékařů, hřebenářů, zedníků, tkalců, pekařů nebo divoké zvěře.

To svatá Veronika napsala svůj příběh v době, kdy byl ukřižován Ježíš Kristus. Právě ona Ježíši před ukřižováním podala šátek, aby si otřel tvář. Tento Veroničin šátek se stal relikvií (Veroničina rouška), protože prý uchovával pravý obraz Ježíšovy tváře.

Napsat komentář

Jméno anebo přezdívka není vyžadována, usnadní však orientaci v komentářích. Pakliže je necháte nevyplněné, budete v komentářích označen(a) jako anonym. Nevkládejte prosím odkazy, jinak se váš komentář zobrazí až po našem schválení.

Rolovat nahoru
Přáníčkovnice
MENU