Na přání k svátku pro Horymíra určitě, ale určitě nezapomeňte!

Na přání k svátku pro Horymíra určitě, ale určitě nezapomeňte!

Předchozí
Další

  • 24. 2. patří všechna přání k svátku Matějům a Matyášům,
  • 25. 2. svátek slaví Liliana,
  • 26. 2. má své místo v kalendáři jméno Dorota,
  • 27. 2. má jmeniny Alexandr,
  • 28. 2. dostane blahopřání k svátku Lumír,
  • 29. 2. slaví Horymír, na kterého zkuste nezapomenout,
  • 1. 3. mají svátek Bedřich a Bedřiška

Většina jmen má své místo v kalendáři každý rok jisté

Pokud pomineme úplně cizí, zahraniční a netypická jména, má většina běžných jmen své místo v kalendáři každým rokem jisté.

Matějové své přání k svátku obdrží v ten samý den co nositelé archaické podoby tohoto jména – Matyáš, tedy 24. 2. Jméno Matěj má hebrejský původ a přeložit by se dalo jako „dar boží”. Nejspíš nebudeme daleko od pravdy, když zde napíšeme, že četnost jména Matěj vzrostla po premiéře rodinné komedie „S tebou mě baví svět”, kde hlavní roli hrálo batole se jménem Matýsek.

Pozornost na sebe v kalendáři přitáhne i krásné jméno Liliana. Liliany svůj svátek slaví hned po Matějích, tedy 25. února. Jméno má svůj původ v latinském slovu „lilium”, což lze přeložit jako „lilie”, ale může mít i význam „krásná” nebo „čistá”. V poslední době je toto jméno hodně oblíbené. Není divu, vždyť komu by se nelíbila zkrácená verze tohoto jména – Lily!

V případě, že znáte nějakého Horymíra, doporučujeme si u něj v kalendáři udělat obrovský, nepřehlédnutelný vykřičník. Protože jestli zapomenete na blahopřání k svátku, další šanci napravit to budete mít až za dlouhé čtyři roky!

Slaví Horymírové svůj svátek jen v přestupném roce?

Že výjimka potvrzuje pravidlo, o tom jste se už určitě sami několikrát přesvědčili. Dalším příkladem toho je jméno Horymír, které na rozdíl od ostatních jmen nemá své místo v kalendáři jisté. Tedy má, ale jen co čtyři roky kvůli roku přestupnému. Podle toho se nejspíš odvíjí i četnost jména. Horymírů v České republice nejspíš moc nepotkáte. Statistiky jmen hovoří o necelé dvoustovce jeho nositelů.

My ale věříme, že Horymírové slaví svůj svátek-nesvátek po svém. Třeba si jej vmáčknou mezi 28. únor a 1. březen. Nebo slaví poctivě celé tyto dva dny. Vždyť mají co dohánět!

Napsat komentář

Jméno anebo přezdívka není vyžadována, usnadní však orientaci v komentářích. Pakliže je necháte nevyplněné, budete v komentářích označen(a) jako anonym. Nevkládejte prosím odkazy, jinak se váš komentář zobrazí až po našem schválení.

Rolovat nahoru
Přáníčkovnice
MENU