Jak slavíte narozeniny, když jste se narodili v přestupném roce – 29. února?

Jak slavíte narozeniny, když jste se narodili v přestupném roce – 29. února?

Předchozí
Další

Rok 2020 patří k rokům přestupným. To znamená, že měsíc únor nemá svých obvyklých 28 dní, nýbrž jich má 29. To ze zcela praktických důvodů. Souvisí to s dobou, za kterou se Země otočí kolem Slunce.

Pokud jste to nikdy nepočítali, stihne to za 365, 242 189 dní. Protože ale potřebujeme celé číslo, počítáme jen 365 dnů. Den navíc co čtyři roky přidáváme proto, abychom se časem (třeba za pár set let) nedostali do nesouladu s ročními obdobími, kdy bychom v létě měli leden nebo v listopadu tropy. Tato „vyrovnávací” pomůcka má za následek mimo jiné fakt, že lidé narozeni 29. února slaví podle kalendáře své narozeniny jen co 4 roky. Kromě toho, že je to velmi úsměvné to s sebou nese své výhody a nevýhody.

Oslava narozenin pouze jednou za čtyři roky

Důvod k oslavám a k přečtení přání k narozeninám dává kalendář některým lidem jen co čtyři roky, tedy v roce přestupném, kdy má únor výjimečných 29. dní.

Znamená to snad, že bychom měli do narozeninového přání pro tyto lidí s předstihem popřát na další troje narozeniny, kterých se oslavenec v kalendáři nedočká?

Je to důvod k radosti z toho, že oslavenci narození 29. února stárnou pomaleji? Kéž by!

Nebo je to snad šance k úsporám za pořádání narozeninové oslavy? Věříme, že to ani náhodou. To, že dotyčný má „oficiálně” narozeniny jen co čtyři roky, je spíš podnět k tomu, udělat jednu narozeninovou párty za čtyri roky, leč pořádnou, aby se všechno dohnalo a vykompenzovalo.

Věříme ale, že většina lidí narozených 29. února si své narozeniny do kalendáře zkrátka sama vmáčkne právě mezi 28. únor a 1. březen.

Víte, kdy slaví své narozeniny filmový Jiří Hradec z „30 případů majora Zemana?

9. týden roku patří mnoha známým jménům hlavně ze světa filmu a hudby. Věděli jste, že 24. února 1989 se narodil herec Patrik Děrgel? Nebo že o dva dny později – tedy 26. února můžete popřát stejně mladému a nadanému Marku Ztracenému? Ti dva jsou si mimochodem vzhledově dost podobní, nezdá se vám?

25. únor si své narozeninové přání otevře také herec, producent a písničkář Vladimír Kratina, kterému letos bude 68 let. A své narozeniny má každý rok jisté i modelka Karolína Kurková, která se narodila 28. 2. 1984.

V únoru slaví své narozeniny také Rudolf Jelínek, konkrétně 27. února. Na první pohled můžete začít hledat spojitost se stejnojmenným výrobcem alkoholu, ovšem tady je podobnost jen ve jméně. Rudolf Jelínek je český herec, který se narodil v roce 1935. Letos tudíž oslaví své 85. narozeniny. Znát ho můžete z filmů „Smrt v sedle”, „Král Šumavy”, hlavně ale z „30 případů majora Zemana”, kde si zahrál Jiřího Hradce – bývalého saniťáka, který začal Zemanovi pomáhat s případy a sám se později dostal do kontrarozvědky.

Napsat komentář

Jméno anebo přezdívka není vyžadována, usnadní však orientaci v komentářích. Pakliže je necháte nevyplněné, budete v komentářích označen(a) jako anonym. Nevkládejte prosím odkazy, jinak se váš komentář zobrazí až po našem schválení.

Rolovat nahoru
Přáníčkovnice
MENU