- 10. 2. zaujalo v kalendáři své místo jméno Mojmír,
- 11. 2. svátek slaví Božena,
- 12. 2. napište přání k svátku Slavěnám,
- 13. 2. má jmeniny Věnceslav a Věnceslava,
- 14. 2. si své blahopřání k svátku přečte Valentýn,
- 15. 2. slaví svátek Jiřina,
- 16. 2. nezapomeňte popřát Ljubám.
Pro podstatu svátku Valentýn, nezapomeňte popřát Valentýnům
14. únor je odjakživa vyhrazený červené a růžové barvě, čokoládovým srdíčkům a jiným do srdce tvarovaným dezertům, také plyšovým medvídkům a bezesporu květinám. Oslavám v tomto duchu lidé věnují svou pozornost více, než psaní přání k svátku pro Valentýny. Valentýn zkrátka přeje zamilovaným. I přesto, že se pořád najdou lidé, kteří svátek zavrhují kvůli jeho zahraničnímu původu a komerčnosti, většina lidí si jej alespoň v omezené míře oslaví po svém.
Svátek má svůj původ u kněze Valentýna, který v minulosti i přes zákaz svého vládce oddával zamilované páry. Za to byl popraven a později prohlášen za svatého. Jeho poprava se pojí právě s datem 14. 2.
Pro samou podstatu a zamilovanost se však může stát, že samotné jméno Valentýn v kalendáři úplně vypustíte a svým blízkým nepošlete ani SMS přání k svátku. Což je škoda. Jméno Valentýn nepatří mezi nejčetnější a nejspíš se s ním setkáte jen málokdy. V České republice ho nosí něco přes sto mužů. Má latinský původ s významem silný nebo zdravý.
Přání k svátku nejen pro Valentýna
Blahopřání k svátku však sedmý týden roku nenáleží jen Valentýnovi. Hned na začátku týdne můžete popřát Mojmírům, jejichž jméno má slovanský původ a znamená „můj mír”. Přání k svátku určitě od svých blízkých dostanou i ženy s krásnými českými jmény – Boženy, Slavěny a Jiřiny.
Šestnáctý únor patří Ljubám. Jméno Ljuba nosí v České republice asi pětistovka žen. Těm, kteří své dítě takto pojmenovali se nemůžeme divit, v překladu totiž Ljuba znamená „láska” (konkrétně z ruštiny, jméno má slovanský původ).