Znamenají dvě křestní jména dvojí přání k svátku?

Znamenají dvě křestní jména dvojí přání k svátku?

Předchozí
Další

Všechno nejlepší Gizelo, Eleanoro, Svatopluku…

Znáte nějakou Gizelu? Je to vaše máma, kamarádka či šéfová? No tak jí nezapomeňte popřát k svátku, který slaví 18. února. Jméno Gizela určitě nepatří k těm nejtypičtějším. U nás jej ale nosí téměř tisícovka žen. Jméno má starogermánský původ hned s několika významy. Doma mohou Gizelám říkat například Zela nebo Zelka.

I když mnohem více slávy ohledně svého jména by Patrikové zažili v Irsku, u nás se jim pozornosti také dostane. Konkrétně 19. února, kdy slaví svátek a vy jim můžete poslat přáníčko k svátku. Pro vysvětlení je svatý Patrik patronem Irska a skýtá důvod k honosným oslavám, při kterých se pije irské pivo a nosí se hlavně zelené barvy.

To Eleanory slaví svůj svátek 21. 2. a o políčko v kalendáři se dělí i se jménem Lenka. Je to znělé a skvostné jméno. Vhodné pro kombinaci ještě s dalším křestním jménem, co říkáte?

Proč dvě křestní jména?

Možnost dát svému dítěti místo jednoho, rovnou dvě křestní jména dnes není ničím výjimečným a není to ani nic obtížného. Zkrátka stačí, když ve formuláři v porodnici přidělíte svému dítku jména dvě. To je ale povolené maximum. Tento, dnes trend, má svůj původ v minulosti, kdy se dítěti dávalo druhé jméno po jeho kmotře/kmotrovi. Bylo zapsáno do rodného listu, ale běžně se nepoužívalo.

Ani dnes není úplně běžné, že když dítě dostane jména dvě, oslovuje se oběma. Většinou se používá jen to první. To druhé rodiče dítěti dají třeba na počest jeho babičky, dědečka nebo jiné významné osobnosti v rodině.

Právě kvůli tomu, že se druhé jméno většinou nepoužívá, nehraje roli ani u přání k svátku, nejčastěji také proto, že o druhém jménu většina lidí ani neví.

Druhé jméno tedy svému dítěti klidně můžete dát, můžete ale také počkat a tu možnost mu přenechat. Co vy víte, až bude dospělé, třeba se rozhodne, že se mu jméno, které jste mu vybrali, nelíbí a bude si chtít přidat druhé, které vezme za své.

Napsat komentář

Jméno anebo přezdívka není vyžadována, usnadní však orientaci v komentářích. Pakliže je necháte nevyplněné, budete v komentářích označen(a) jako anonym. Nevkládejte prosím odkazy, jinak se váš komentář zobrazí až po našem schválení.

Rolovat nahoru
Přáníčkovnice
MENU