Osmého března nezapomeňte popřát všem ženám!

Osmého března nezapomeňte popřát všem ženám!

Předchozí
Další

Jaký význam má jméno Kazimír, Miroslav nebo Tomáš?

Jméno Kazimír se netěší velké popularitě. U nás v Česku jej nosí něco přes dvě stě lidí. Jméno má slovanský původ a může se vysvětlit jako „ten, kdo kazí mír” nebo také „ten, kdo mír káže”. Obojí je možné. Jméno Kazimír v minulosti nosila řada králů a vůdců. Doma lze Kazimírům říkat Kazi, Kazimírek nebo také Míra.

Miroslav je krásné, dalo by se říct i pohádkové jméno. Blahopřání k svátku můžete Miroslavům posílat 6. března. Jméno má slovanský původ a je opakem jedné z verze jména Kazimír. Miroslav je mírumilovný, je to ten, kdo oslavuje mír. Jméno Miroslav nosí řada známých osobností. Zmínit můžeme Miroslava Donutila, Miroslava Etzlera nebo Miroslava Hanuše.

Jméno Tomáš patří u nás k nejoblíbenějším. Svůj původ má v aramejštině. Přeložit lze jako „dvojče”. Jméno Tomáš se objevilo i mezi Kristovými apoštoly. Zde získalo spojení „nevěřící Tomáš”, které poukazovalo na skutečnost, že Tomáš, jako jediný z apoštolů nevěřil, že Kristus obživl, dokud se o tom sám skálopevně nepřesvědčil. Spojení „nevěřící Tomáš” však nelze vykládat ve špatném slova smyslu. Spíše jej lze vystihnout jako přemýšlivý a hloubavý. Tomášů je v České republice celá řada. Svého času to bylo třetí nejčastěji dávané jméno. Ze známých osobností přání k svátku 7. března dostane i Tomáš Klus nebo Tomáš Berdych.

Nezapomeňte na Mezinárodní den žen

Pro samotná přání k svátku pro vaše nejbližší byste desátý týden roku neměli zapomenout ani na přání k Mezinárodnímu dni žen, který každoročně připadá na 8. březen. Zatímco dnes se sluší ženě k tomuto svátku přinést květinu, ženy samy by se tento den měly umět pochválit a rozmazlit se. Alespoň „zakladatelky” tohoto svátku by byly s dnešní situací a postavením žen ve světě nadmíru spokojené. Kde kdo má za to, že MDŽ je ryze komunistický svátek. Svůj původ však má v daleké a dlouhé historii, kdy se jednotlivá hnutí žen pokoušela zlepšit postavení žen ve společnosti. Tyto ženy žádaly o lepší pracovní podmínky, rovnoprávnost v platech i v politických možnostech. Jako milník celého toho snažení se považuje stávka amerických švadlen z roku 1908.

Napsat komentář

Jméno anebo přezdívka není vyžadována, usnadní však orientaci v komentářích. Pakliže je necháte nevyplněné, budete v komentářích označen(a) jako anonym. Nevkládejte prosím odkazy, jinak se váš komentář zobrazí až po našem schválení.

Rolovat nahoru
Přáníčkovnice
MENU