Jaký význam nese jméno Gabriel, Marián nebo Soňa a kdy začíná letní čas?

Jaký význam nese jméno Gabriel, Marián nebo Soňa a kdy začíná letní čas?

Předchozí
Další

Znělá jména Ivona, Gabriel, Marián a Emanuel

13. týden roku je opět bohatý na jména. Své jméno v kalendáři mají například Ivony, které týden začínají. Jméno Ivona má starogermánský původ a vychází ze slova íwa, které lze přeložit jako tis (strom). Stejný význam má pak i jméno Iveta (svátek slaví 7. června), které vzniklo právě ze jména Ivona.

Hned po Ivoně dostanou přání k svátku muži se jménem Gabriel. Gabriel je podle významu jména „mužem božím”. Jméno má hebrejský původ a u nás v Česku jej nosí téměř dva tisíce mužů. Jméno Gabriel je spojeno i s náboženskou postavou archanděla Gabriela.

O přání k svátku by 13. týden roku neměli být ochuzeni ani Mariánové, kteří svátek slaví 25. března. Mariánů je u nás něco přes dva tisíce. Jménu je přisuzován hebrejský nebo i latinský původ. Významem jména Marián je „ten, kdo je milován Bohem”. Ve spojitosti se jménem se nám vybaví i známý slovenský herec Marián Labuda, který bohužel zemřel v lednu roku 2018.

To se jménem Emanuel si každý vybaví pohádku „O makové panence a motýlu Emanuelovi” od Václava Čtvrtka. Emanuel je znělé, ne úplně běžné jméno. Má hebrejský původ a znamená „Bůh s námi”. Doma Emanuelům mohou říkat Eman nebo Mánek. Ze současných známých osobností si jméno Emanuel můžeme spojit s Emanuelem Ridim – italským kuchařem, který žije v České republice. Blahopřání k svátku Emanuel dostane 26. března.

Neméně krásná ženská jména Dita, Soňa a Taťána

V druhé půlce týdne si připravte přání k svátku pro ženy se jménem Dita, Soňa a Taťána, pokud některé znáte.

Jméno Dita je odvozené ze severských jmen Judita nebo Edita, a proto má těmito jmény i smíchaný význam. Jméno Dita má u nás asi 5000 nositelek. Pyšnit se jím může například česká psychiatrička a politička Dita Protopopová nebo česká diplomatka Dita Charanzová.

Nositelky jméně Soňa mohou jeho původ najít v řečtině s významem „moudrá a sečtělá”. Jméno nosí téměř 20 tisíc žen. Při zaznění jména Soňa ze známých osobností většině na mysl vyvstane slovenská herečka Soňa Norisová.

Taťána – přesně takhle se jmenovala hlavní hrdinka ruského románu Alexandra Puškina – Evžen Oněgin. Jméno Taťána je hodně používané Rusy, ale ani v Česku není o jeho nositelky nouze. Svůj původ má jméno ve starém Římě a významem lze přeložit jako „ta, která má moc rozhodovat”.

Kromě přání k svátku si poznamenejte i přechod na letní čas!

Přání k svátku nejsou tím jediným, na co byste měli ve 13. týdnu roku myslet. Týkat se vás bude i přechod na letní čas, který nastane v noci ze soboty (28. 3.) na neděli (29. 3.), kdy se ručička hodin přesune ze 2:00 hodin na 3:00 hodin.

Napsat komentář

Jméno anebo přezdívka není vyžadována, usnadní však orientaci v komentářích. Pakliže je necháte nevyplněné, budete v komentářích označen(a) jako anonym. Nevkládejte prosím odkazy, jinak se váš komentář zobrazí až po našem schválení.

Rolovat nahoru
Přáníčkovnice
MENU