Kde by měly svůj svátek oslavit Zdislavy?

Kde by měly svůj svátek oslavit Zdislavy?

Předchozí
Další

  • 27. 1. má jmeniny Ingrid,
  • 28. 1. slaví svátek Otýlie,
  • 29. 1. můžete darovat přání k svátku Zdislavám,
  • 30. 1. má svátek Robin
  • 31. 1. si své SMS přání k svátku přečtou Mariky,
  • 1. 2. slaví svátek Hynek,
  • 2. 2. můžete přát Nelám.

Typická versus netypická jména

Jsou jména typická a tradiční, na která narazíte poměrně často. Kvůli jejich libozvučnosti, ohebnosti a vhodnosti jak pro dítě, tak i pro dospělého, jsou obecně oblíbená. A protože seznam jmen v kalendáři není nekonečný, úplně normálně se stane, že se v jedné třídě sejdou tři Honzíkové, dvě Kačenky, dvě Terezky…

Co se pátého týdne roku týče, do této kategorie rozhodně nespadá. Až na výjimku jména Nela, které je především v poslední době hodně moderní, se do něj vměstnala jména ne úplně typická. Je to Ingrid, Otýlie, Robin, Marika, Hynek nebo Nela. Za vše mluví jméno Zdislava, která slaví svátek 29. 1. V celé České republice je Zdislav ani ne tisícovka. Pro netypickost jména je velká pravděpodobnost, že na blahopřání k svátku pro Zdislavy určitě nezapomenete.

Archaické jméno Zdislava

Jméno Zdislava má slovanský původ a je to zastaralá forma dnešního více častého jména Zdeňka. Doma Zdislavám říkají Slávka, Zdiška nebo také Iška.

Pokud se jmenujete Zdislava nebo svému dítěti chcete dát takové jméno, měli byste vědět, že jeho nejstarší známou nositelkou byla šlechtična Zdislava z Lemberka, která žila ve 13. století. Protože zakládala nemocnice, byla po své smrti prohlášena za svatou a zároveň za patronku nemocnic i za patronku Libereckého kraje, odkud pocházela.

Místo, kde by měly vyrazit nejen všechny Zdislavy

Pokud by chtěly Zdislavy své jmeniny oslavit na výjimečném místě, mohou si svá blahopřání k svátku přečíst na zámku Lemberk nedaleko městečka Jablonná v Podještědí v okrese Liberec. Na místě zámku stál původní hrad patronky Zdislavy. Nedaleko najdete také studánku sv. Zdislavy. V okrese Liberec by pak Zdislavy neměla zaskočit ani stejnojmenná obec Zdislava.

Nejen Zdislavám, ale i Otylkám, Robinům, Marikám, Nelám, Hynkům a Ingrid přejeme vše nejlepší k svátku!

Napsat komentář

Jméno anebo přezdívka není vyžadována, usnadní však orientaci v komentářích. Pakliže je necháte nevyplněné, budete v komentářích označen(a) jako anonym. Nevkládejte prosím odkazy, jinak se váš komentář zobrazí až po našem schválení.

Rolovat nahoru
Přáníčkovnice
MENU