Umíte si představit, že bychom si přáli nejen k svátku, nýbrž i k příjmení?

Umíte si představit, že bychom si přáli nejen k svátku, nýbrž i k příjmení?

Předchozí
Další

Nejen jmeniny, nýbrž i příjmeniny

Představte si, že byste kromě svátků a narozenin vašich nejbližších měli myslet i na příjmení vašich známých a sousedů. Proč? Protože existuje vtipný kalendář, ve kterém jména nenajdete. Je to totiž příjmenář a vznikl v roce 2008. Sestavili jej autoři Jan Švejda a Martin Kovář. I přesto, že jej úplně v každém knihkupectví neseženete, dopátrat se k němu lze. Záměrem autorů bylo spojit nejčastější příjmení s významnými, tématicky vhodnými daty, jejichž kombinace velmi často vykouzlí úsměv na tváři. Proto například Láskovi slaví svůj svátek 14. 2. Mezi zajímavé příjmeniny v měsíci dubnu patří například příjmení Tichý. Slaví se 11. dubna v Mezinárodní den boje proti hluku. Švecovi slaví své příjmeniny 3. dubna, protože toho dne v roce 1876 se narodil Tomáš Baťa.

Ačkoliv se příjmeniny neberou vážně, může být příjmenář vhodným doplňujícím dárkem přání k svátku. Určitě by se nad ním zasmály Marcely, které letos napočínají 17. týden roku. Marcely jsou „bojovnice”, alespoň tak o nich hovoří význam jména, které pochází z latiny. Jedná se o velmi oblíbené jméno. Co se četnosti týče, je asi na 56. místě.

Přání k svátku si rád přečte i Marek, Ota nebo Jiří

Když budete chtít napsat přání k svátku všem Markům, které znáte, nejspíš budete mít co dělat. Z čeho usuzujeme? Jednoduše z velké oblíbenosti tohoto jména. Jméno Marek u nás nosí přes 60 tisíc lidí. Jméno má latinský původ s významem „ten, kdo náleží bohu války”.

Snad oblíbenější jméno než Marek je Jiří, které si zabírá přední příčky oblíbenosti. Jiříků je u nás přes 300 tisíc. Největší četnost je v Praze. Jméno Jiří má řecký původ a lze si jej vyložit jako rolník nebo zemědělec.

Jméno Oto sice není tak časté jako Marek nebo Jiří, zaručeně však má svůj půvab. Jméno má německý původ a je známkou štěstí a blahobytu. Setkat se můžete i s variantou se dvěma „t”, tedy Otto. Přání k svátku si Oto rád přečte 26. dubna.

Napsat komentář

Jméno anebo přezdívka není vyžadována, usnadní však orientaci v komentářích. Pakliže je necháte nevyplněné, budete v komentářích označen(a) jako anonym. Nevkládejte prosím odkazy, jinak se váš komentář zobrazí až po našem schválení.

Rolovat nahoru
Přáníčkovnice
MENU