Jaké pranostiky se pojí se jmény Markéta, Magdaléna, Jakub nebo Anna?

Jaké pranostiky se pojí se jmény Markéta, Magdaléna, Jakub nebo Anna?

Předchozí
Další

K čemu jsou pranostiky?

Pranostiky jsou starším pojetím předpovědi počasí. Pojí se především s počasím a jeho vlivem na zemědělství. Pranostiky pomáhaly lidem předvídat vývoj počasí, podle čehož mohli mít jistá očekávání. Zajímavé je, že pranostiky vepsané do kalendářů a spojené s určitým obdobím i dnes více méně vycházejí. Pranostiky se pojí i se jmény v kalendáři a díky nim se i dají rozesílati vtipná přání k svátku.

Markéta, Magdaléna, Jakub, Anna

Markéta dostane přání k svátku pro ženy 13. 7. a podle pranostiky přivolává bouřky. Je to orientální jméno, které má svůj původ v indickém slovu „mandžáří”, což lze přeložit jako perla nebo pupen.

To Magdaléna, která svátek slaví 22. července, „své hříchy oplakává, proto ráno poprchává”.

Jakubům pípne v mobilu SMS přání k svátku pro muže 25. července. S tímto jménem se pojí řada pranostik. Například se říká, že jak teplý je den svatého Jakuba, tak studené jsou Vánoce. Další pranostika praví „na Jakuba první brambor průba”. Jakub je hebrejské jméno a přeložit se dá jako „ten, kdo se drží za patu”.

S Annou, která dostává přání k svátku vždy 26. července, se pojí nejznámější pranostika „svatá Anna, chladno z rána”. Pranostika tím naznačuje, že právě v období kolem svaté Anny nastává průlom v létě, rána už jsou chladnější, stejně jako noci.

Jaký význam nese jméno Čeněk?

Přání k svátku dostane Čeněk 19. července. Je to česká podoba italského jména Vincenzo, které znamená „vítězící”. Jméno Čeněk je poměrně oblíbené. V České republice jej nosí přes 1 500 lidí.

Vše nejlepší k svátku přejeme také Drahomíře. Drahomírám patří 18. červenec. Je to slovanské jméno, které se vykládá jako „ta, jejíž cestou je mír”.

Napsat komentář

Jméno anebo přezdívka není vyžadována, usnadní však orientaci v komentářích. Pakliže je necháte nevyplněné, budete v komentářích označen(a) jako anonym. Nevkládejte prosím odkazy, jinak se váš komentář zobrazí až po našem schválení.

Rolovat nahoru
Přáníčkovnice
MENU