Kdo slaví jmeniny v druhé polovině zamilovaného měsíce května?

Kdo slaví jmeniny v druhé polovině zamilovaného měsíce května?

Předchozí
Další

Vilém, Maxmilián, Ferdinand… aneb jména králů

Co se výběru jmen pro potomky týče, určitě je potřeba hodně věcí zvážit. Hodí se jméno k dítěti? Sedí k jeho příjmení? Jaký význam má jméno? Bude ho umět mé dítě vyslovit? A má předpoklad líbit se mu i v dospělosti? To je jen začátek seznamu otázek, které by si měl položit každý rodič předtím, než své dítě nějak pojmenuje. Učinit by tak měl podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Jen tak bude dotyčný rád oslavovat své jméno a na přání k svátku pro děti se bude každým rokem těšit.

Vilémové, Maxmiliánové či Ferdinandové, kteří svůj svátek slaví v druhé polovině května, jistě nebudou mít svým jménům co vytknout. Však je už nosili i velcí králové a vladaři. Vzpomeňme například krále Viléma I., který měl přívlastek „Dobyvatel”. Také krále a císaře Maxmiliána II. nebo Ferdinanda I. Habsburského, kterému se říkalo také „Dobrotivý”. Vždy, když budete nositelům podobných jmen psát přání k svátku, myslete i na tuto spojitost jejich jména s velikány minulých dob. Třeba na toto téma vymyslíte originální a rýmující se přání k svátku.

Nejen Filip může „mít Filipa”

Čeština je jazyk opravdu bohatý a najdete v něm řadu přísloví a pořekadel, které se pojí s nějakým konkrétním významem. Už samotný kalendář vám k některým z nich dá podnět. Už vám někdo řekl, že se chováte „jako malej Jarda”? Nebo vy sami máte představu, že se nacházíte „v Jiříkově vidění”? Možná o vás někdo tvrdí, že „máte FIlipa”.

Filipovi můžete přání k svátku zaslat už 26. 5.. Použít v něm samozřejmě můžete i známé přísloví „mít Filipa”, jehož původ není zřetelně objasněn. Souvislost může mít s apoštoly či knězi z minulosti, kteří nosili jméno Filip a prokazovali se svou chytrostí a moudrostí. Filipa má ten, komu to myslí, je fikaný a prozíravý.

Monika má svátek 21. května

Filipa může mít i Monika, která bude svá přání k svátku číst 21. května. Jméno Monika vychází z latinského slova „monere”, což v překladu znamená poradit. Přeneseně si tedy jméno můžeme překládat jako rádkyně, což dělá jméno velmi sympatickým.

Ať už v druhé polovině května budete přát komukoliv, vyhraďte si na přání k svátku chvilku a zjistěte si o konkrétním jménu více. Co vy víte, třeba vás napadnou nějaká vtipná přání k svátku, kterými uděláte nositeli jména radost. Ty, kterým budete blahopřát, mohou potěšit také přání k svátku obrázky.

Napsat komentář

Jméno anebo přezdívka není vyžadována, usnadní však orientaci v komentářích. Pakliže je necháte nevyplněné, budete v komentářích označen(a) jako anonym. Nevkládejte prosím odkazy, jinak se váš komentář zobrazí až po našem schválení.

Rolovat nahoru
Přáníčkovnice
MENU