Nepropásněte magii svatojánské noci!

Nepropásněte magii svatojánské noci!

Předchozí
Další

Nespleťte si Pavlu s Pavlínou!

V kalendáři existuje jméno, které si můžete splést s jeho maličko jinou podobou. Je to ženské jméno Pavla. Kdo zná nějakou Pavlu, možná se potýkal s otázkou, kdy Pavle vlastně poslat přání k svátku pro ženy. Zatímco Pavla slaví svátek 22. června, jméno Pavlína (jinak zní, má ale stejný význam) je v kalendáři o kus dále – až 31. srpna!

Dobře si tedy rozmyslete, zda Pavla, kterou dobře znáte, ve skutečnosti není Pavlína a Pavla si jen nechává říkat, protože je to kratší a její okruh známých si na to zvykl. Nic se samozřejmě nestane, když Pavlínám napíšete k svátku už 22. června. Příležitost k opravě budete mít 31. srpna. Mnohem horší variantou je, kdybyste Pavle přání k svátku poslat úplně zapomněli. Jméno Pavla pochází z latiny a přeložit se dá jako „drobná, skromná”. Co se četnosti týče, je jméno velmi oblíbené.

Jak moc oblíbená jsou jména Alois a Adolf?

Hádali byste, že jméno Alois má stejný staroněmecký původ jako jméno Ludvík? Tato dvě jména jsou spolu spojená právě díky svému původu, i když úplně jinak zní. I přání k svátku pro muže budete Aloisům posílat v jiný den než Ludvíkům. Zatímco Alois slaví svátek 21. června, Ludvík jej má až v srpnu. Kdo se nechce spoléhat na společný staroněmecký původ těchto jmen, může jejich společné rysy hledat ve starofrancouzštině. Tam se používalo spojení „á Lois”, což se dá přeložit jako Ludvíkův přívrženec. Historikové odhadují, že toto spojení souvisí s francouzským králem Ludvíkem. Jméno Alois nosí téměř 11 tisíc mužů ve věkovém průměru 66 let.

Jméno Adolf nosí v České republice něco přes 4 tisíce mužů. Není to moc i přesto, že je jméno znělé a nese silný význam. Pochází ze starogermánštiny a přeložit jej lze jako „ušlechtilý vlk”. Bohužel je také často spojováno s nacistickým vůdcem Adolfem Hitlerem, díky čemuž si nejspíš mnoho maminek rozmyslí, jestli by chtělo přání k svátku pro děti dostávat právě s tímto jménem.

Kdy a jak se slaví svatojánská noc?

S přání k svátku obrázky anebo rýmovanými texty se roztrhne pytel 24. června, kdy svátek slaví Jan. Je to asi nejoblíbenější české jméno s hebrejským původem a mnoha možnostmi, jak jej použít. Mezi nejčastější varianty patří Honza, ale také Jeník či Jenda. Jan patří mezi nejčastěji dávaná jména, některé statistiky dokonce uvádějí, že se jedná o druhé nejčastější jméno.

A proč se vůbec Janům říká Honza? Mohou za to, jak jinak, jazykové hrátky. Původní hebrejské jméno „Jochanan” zní v Německu jako „Johannes”, zkráceně „Hans”. No a tady už jsme jen krůček od českého Honzy.

Ještě něčím je jméno Jan výjimečné a rozhodně to můžete zakomponovat na vašeho originální a vtipné přání k svátku. Noc z 23. června na 24. červen je magická, známá jako svatojánská. Tehdy je slunce naposledy v roce nejblíže Zemi a příroda je na svém vrcholu. Od této chvíle se budou noci opět pomalu prodlužovat. Ne nadarmo se říká, že „svatý Jan otevírá zimě dveře”. Svatojánskou noc řádně oslavíte u ohně se svými nejbližšími, nezapomeňte ani na sběr bylinek, které jsou tuto noc nejsilnější!

Napsat komentář

Jméno anebo přezdívka není vyžadována, usnadní však orientaci v komentářích. Pakliže je necháte nevyplněné, budete v komentářích označen(a) jako anonym. Nevkládejte prosím odkazy, jinak se váš komentář zobrazí až po našem schválení.

Rolovat nahoru
Přáníčkovnice
MENU